BiblioLab

8 lutego w Bibliotece Miasta i Gminy w Koźminie Wlkp. odbył się Zjazd dla bibliotekarzy z Wielkopolski pod hasłem "Biblioteka bez granic" w ramach inicjatywy BiblioLAB.

BiblioLAB to aktywna forma spotkania pracowników bibliotek poprzez udział w zróżnicowanych tematycznie warsztatach. Jej pilotażowa edycja miała miejsce 28 września 2017 r. w Lublinie a każdego roku BiblioLABy odbywają się w wybranych województwach. Tym razem nasza placówka gościła kilkudziesięciu bibliotekarzy z całej Wielkopolski, którzy przez cały dzień szkolili się w ramach warsztatów tematycznych, wymieniali doświadczeniami i dobrymi praktykami  przy tzw. stolikach eksperckich. Organizatorami spotkania były biblioteki - rozdrażewska i koźmińska. W progach koźmińskiej książnicy gości powitały :Elżbieta Rychlik - kierownik Biblioteki Publicznej M i G Koźmin Wielkopolski i Alicja Banaszek - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rozdrażewie. Z zaproszenia na konferencję skorzystał burmistrz Maciej Bratborski i dyrektor Gminnego Zespołu Instytucji Kultury Leszek Ziętkiewicz. Po wystąpieniu burmistrza uczestnicy spotkania wysłuchali dwóch interesujących prelekcji. Agnieszka Borkiewicz, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin omówiła najciekawsze przykłady niekonwencjonalnych działań podejmowanych przez jarocińską placówkę. Dariusz Pryczak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach zachęcał uczestników konferencji, by z bibliotek, nawet najmniejszych, tworzyć "wielkie" lokalne centra kultury, aktywności i współpracy. W dalszej części spotkania, bibliotekarze uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, które prowadzili goście ze Szczecina, Warszawy, Łodzi, Krotoszyna, Pleszewa, Koźminka, Jaraczewa, Trzcinicy, Leszna, Pogorzeli i Poznania.  Konferencji towarzyszyła wystawa ekslibrisów ze zbiorów Józefa Zdunka. Na zakończenie zjazdu, jego uczestnicy zwiedzili Muzeum Ziemi Koźmińskiej.