W dniach od 19 do 27 maja  w Wielkopolsce trwał  Simchat Chajim Festival – Festiwal  Kultury Żydowskiej. Z inicjatywy Biblioteki Publicznej w Koźminie Wielkopolskim,  w ramach tego festiwalu,  23 maja odbyły się w Klubie Seniora warsztaty zatytułowane „ W świecie wycinanki żydowskiej”, które poprowadziła Anna Beiersdorf.

Uczestniczkami zajęć były między innymi członkinie Klubu Seniora oraz  uczennice koźmińskiego gimnazjum. Na początku prowadząca warsztaty zapoznała z historią wycinanki, techniką wycinania i cechami jakimi charakteryzuje się wycinanka żydowska- musi zawierać element religijny. Następnie zaczęły się zajęcia praktyczne, czyli precyzyjne wycinanie według narysowanych już wzorów. Można było również samemu zaprojektować  papierową wycinankę i ją wykonać. Wbrew pozorom nie było to takie proste, potrzebna była własna inwencja, a przede wszystkim  cierpliwość i dokładność.
W czwartek 25 maja w czytelni Biblioteki Publicznej uczniowie oddziału  „0” ze Szkoły Podstawowej nr 1 zapoznali się z twórczością  Juliana Tuwima. Pani Ania, która przywiozła ze sobą różne potrzebne rekwizyty w humorystyczny sposób  przedstawiła między innymi wiersz „ Pan Maluśkiewicz i wieloryb” tego znanego i lubianego poety. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zabawnej historyjce  pana Maluśkiewicza, który chciał koniecznie zobaczyć wieloryba.

Mamy nadzieję, że tegoroczne Dni Kultury Żydowskiej – Simchat Chajim ( po hebrajsku oznaczające „ radość życia”) sprawiły uczestnikom wiele radości  i pozwoliły choć w części poznać  kulturę żydowską.