tydzień bibliotek

  Hasłem XVI edycji Tygodnia Bibliotek, który co roku obchodzony jest w dniach od 8 do 15 maja, było „ # biblioteka”. Kryją się za nim ludzie, zbiory, spotkania, wydarzenia, imprezy, konkursy.

 Współczesna biblioteka jest mocno zakorzeniona w historii a jednocześnie śmiało spogląda w przyszłość. Promowanie biblioteki opatrzone znakiem # ułatwia potencjalnym użytkownikom dotarcie do jej usług i zasobów, świadczy o tym, że biblioteka jest nowoczesna i korzysta z nowych technologii.

Koźmińska Książnica jak co roku przygotowała niespodzianki dla najmłodszych czytelników. Nawiązaniem do tegorocznego hasła była pierwsza z nich. W progi naszej biblioteki, po raz kolejny, zawitał Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Dzieci z drugich klas mogły obejrzeć przedstawienie pt. „Prastara Książnica – skarb i tajemnica … bo mądrość tkwi nie tylko w WiFi”. Była to bajka promująca czytelnictwo oraz świadome korzystanie z internetu.

Kolejnym gościem była Katarzyna Dembska, nauczyciel języka angielskiego i filozofii, obecnie mieszka i pracuje w Ostrzeszowie. Z zamiłowania zajmuje się pisaniem głównie dla dzieci i młodzieży. Wydała m. in. serię „Mariolka zwariowana powieść dla nastolatek” i „Bajki Czerwonego Czajnika”. W czasie piątkowego spotkania uczniowie dwóch klas piątych z koźmińskich szkół mogli dowiedzieć się jak doszło do napisania pierwszej części „Mariolki” i jak powstały niektóre wiersze ze zbioru „Bajki Czerwonego Czajnika”. Młodzież zrewanżowała się pisarce dzieląc się próbkami swojej twórczości, ich wiersze zostały nagrodzone brawami. Pani Katarzyna była pod wrażeniem niektórych z nich i zachęcała by nie pisali do przysłowiowej „szuflady” ale próbowali swoich sił w różnych konkursach.

  Klamrą zamykającą Tydzień Bibliotek 2019 była wizyta Tomasza Szweda – autora cyklu książek dla dzieci, kompozytora, piosenkarza, cenioną postać polskiej sceny muzycznej, na estradzie od 1978 roku. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 1 w Koźminie Wlkp. oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Borzęciczkach. Pan Tomek opowiadał o bohaterach książek z serii „Klinika Małych Zwierząt w Leśnej Górce” oraz zadawał zagadki związane z przyrodą i historiami leśnej fauny. Nie zabrakło też muzykowania, artysta śpiewał i grał na gitarze i harmonijce ustnej. Młodzi słuchacze z uśmiechniętymi buziami wychodzili z biblioteki.