Drzewo pamięci

Z okazji 100-rocznicy Odzyskania Niepodległości i roku Ireny Sendlerowej Biblioteka Publiczna wspólnie z biblioteką szkolną ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 w Koźminie Wlkp. przygotowała warsztaty czytelnicze pt. „Drzewo Pamięci”.

Udział w nich wzięły dzieci z klasy IVC z koźmińskiej szkoły. Pierwszy etap warsztatów obejmował kilka krótkich spotkań w szkole, gdzie uczniowie wysłuchali fragmentów książki Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”, czytanych przez bibliotekarki: Justynę Kląskałę i Monikę Raś. Drugi, ostatni etap został przeprowadzony w Bibliotece Publicznej w dniu 7 listopada. Na nim zostały podsumowane fakty i losy bohaterów książki „Mirabelka”. Przybliżona została sylwetka Ireny Sendlerowej i to w jaki sposób ratowała dzieci z warszawskiego getta. Następnie każde z dzieci mogło sprawdzić swoją umiejętność słuchania ze zrozumieniem i odpowiedzieć na pytania z testu o książce. Na koniec to, co najmłodszym sprawiło największą radość czyli wspólne tworzenie „Drzewa Pamięci”. Zadanie polegało na wycięciu liścia w kształcie swojej dłoni i upamiętnieniu jednego z wydarzeń z historii Polski, które jego zdaniem na to zasługuje.